Agency History


agencyhistory jail

Travis County jail and county courthouse at 11th & Brazos.
At this time, the Sheriff lived at the jail facility.

Travis County, named for Alamo commander William Barrett Travis, was created Jan. 25, 1840. Originally part of Bastrop County, Travis covered 40,000 square miles and was later divided into 14 separate counties. The population of the city was 629 and the population of the county was 3,138 citizens and 2,063 slaves.

The first Sheriff was elected on March 14, 1840 and won by six votes. Since that time, 32 men and one woman have served as Sheriff of Travis County. Originally, the terms were one year (1840-1846) and then two years (1847-1956). Starting in 1957, the Travis County Sheriff serves four year terms.

In the 1850's, the city and county began to prosper and the growing population made Travis County a breeding ground for lawlessness. The Sheriff was responsible for all law enforcement in the county until the city of Austin created its own police department in 1851.

In 1847, Travis County Commissioners authorized the construction of a county jail and appointed S.M. Swenson to oversee the selection process for construction. An announcement was made on March 6, 1847, that proposals that included plans and specs, would be accepted until March 15, 1847, at “Swishers Tavern.”

Thomas H. Jones was awarded the contract and Thomas William Ward, James G. Swisher, John J. Gambles, and Abner H. Cook were appointed to draft plans. Ward, Swisher and Lamar Moore were appointed to supervise the construction. The jail was built under contract with local Mormons for a cost of $1,800. It was a small double log building constructed on the Old Courthouse block, located on the fourth block west of Congress Avenue, between Guadalupe and San Antonio, West 3rd and 4th streets. The first jail was destroyed by fire in 1855 and a second courthouse and jail facility was built in 1856 at the same location.

The following is a description of the jail taken from county records of the time: "The courthouse and jail is to be of brick, 50’x70’ wide and 20‘ high. The jail is to have two walls, the outer of brick and the inner of dungeon stones, and four feet thick, 16’X16’. Mr. Jones is to receive $16,000 for the completion of said building. He is an energetic man, and proposes to finish the structure in time for the fall court. The jail was often referred to as ‘The Black Hole Calcutta.’ It was not uncommon to have as many as 34 prisoners in the jail at one time.” This courthouse and jail facility was razed in 1906.

Travis County obtained the property for the next location through a 99-year lease with the State of Texas. Located at 11th and Congress, the property belonged to the Texas Game Fish and Oyster Commission. The courthouse was moved to 11th St. and Congress Ave., with the jail being located at 11th and Brazos.

The architects of Lamour & Klerke designed the jail facility. The jail was 50’X 60’, built in one large room enclosed with two foot walls made of solid hard stone. The jailer’s residence was connected to the jail by means of a long corridor. The twenty-four cells were two stories in height, and each cell was 8’ X 10”. By a novel patent lever arrangement, all of the cell doors can be closed and shut by the jailer without coming into contact with the prisoners. The jail, jailers residence and courthouse cost $200,000 and was financed by a local property tax increase and a state approved bond election.

In 1931, the State of Texas gave Travis County land in exchange for breaking their 99-year lease for the courthouse and jail facilities. As a result, Travis County built what still functions as our county courthouse today. At a cost of $1 million, the courthouse was considered a “State of the Art” facility at the time of construction.

The new courthouse building also housed the jail on the 6th and 7th floors, with capacity for 100 inmates. In 1950, the courthouse was expanded at a cost of $225,000 and the jail capacity was increased to 250 inmates. A lawsuit filed in 1972, Musgrove vs. Frank, stated that a jail above a county courthouse was unconstitutional. This lawsuit eventually resulted in the closure of the courthouse jail on July 3, 1990.

In 1978, a jail bond issue was passed, and plans began for a new jail which was scheduled to open between 1981 and 1982 in the Criminal Justice Complex. However, a series of design and operational problems ensued that resulted in litigation between Travis County and the architects and contractors. The county won its lawsuit and the jail finally opened in July 1986 with a capacity of 267 inmates. The original estimate to construct the jail was $13 million, but due to the delays, the final cost was $20 million.

Because of overcrowding, a minimum security jail facility was built in Del Valle, Texas, with an original capacity of 96 inmates at a cost of $1.4 million. Now known as the Travis County Correctional Complex, the facility has grown to more than 19 buildings that house more than 2,500 inmates. The largest portion of the Travis County jail population is at the Travis County Correctional Complex (TCCC) in Del Valle, Texas. TCCC is made up of twelve buildings that house more than 2,500 inmates. Building 12, the newest TCCC building, opened in October 2009. This is the largest single facility within the Sheriff's Office and is larger than most county jails in Texas. At 257,000 square feet, Building 12 has 301 staff members, 193 of which are corrections officers.


Past Sheriffs

Travis County, named for Alamo commander William Barrett Travis, was created Jan. 25, 1840. Originally part of Bastrop County, Travis covered 40,000 square miles and was later divided into 14 separate counties.Austin was the largest city in the county, and was also chosen as the county seat. 

There have been 33 officers who have served as sheriff during the history of the county. Originally, the terms were one year (1840-1846) and then two years (1847-1956). Starting in 1957, the Travis County Sheriff serves four year terms. The following is a listing of those sheriffs and their tenure.

Sheriff Term

Wayne Barton

March 14, 1840 - Feb. 27, 1841
A.C. McFarlane Feb. 27, 1841 - Oct. 30, 1841
Sheriff Charles F  King
Charles F. King
Oct. 30, 1841; April 8, 1843 - Oct. 21, 1844
James H. Matthews Oct. 21, 1844 - late 1845 or Feb. 18, 1846. (exact dates are unclear in the State Election Register)
C.C. Hornsby 1845;(unknown if he was elected or appointed)
Sheriff Charles F  King
Charles F. King
Feb. 4, 1846 - July 13, 1846
James H. Matthews July 13, 1846 - Aug. 5, 1850
Harvey Smith Aug. 5, 1850 - December 1850
Thomas C. Collins December 1850 - October 1851
George W. Scott Oct. 4, 1851 - March 1855
Sheriff John T  Price
John T. Price
March 3, 1855 - March 1857
Sheriff Adolphus G. Weir
Adolfus Y. Weir
March 9, 1857 - March 1858
J. M. Blackwell March 29, 1858 - Aug. 6, 1860
Sheriff John T  Price
John T. Price
Aug. 6, 1860 - Oct. 12, 1861
Thomas C. Collins Oct. 12, 1861 - June 25, 1866
zimplemann1869-1876 thumb
George B. Zimplemann
June 25, 1866 - Nov. 1, 1867
platt1867-1869 thumb
Radcliff Platt
Nov. 1, 1867 - Dec. 3, 1869
zimplemann1869-1876 thumb
George B. Zimplemann
Dec. 3, 1869 - Feb.15, 1876
Dennis Corwin Feb. 15, 1876 - Nov. 2, 1880
Ed Creary Nov. 2, 1880 - Nov. 7, 1882
hornsby1882-1888 thumb
Malcom Hornsby
Nov. 7, 1882 - Nov. 6, 1888
white1880-1900 thumb
Robert E. White
Nov. 6, 1888 - Nov. 6, 1900
J. M. Davis Nov. 6, 1900 - Nov. 4, 1902
mathews1902-1920 thumb
George S. Matthews
Nov. 4, 1902 - Nov. 2, 1920
Sheriff W D  Miller
W. D. Miller
Nov. 2, 1920 - Jan. 27, 1927
Horace E. Burleson Nov. 2, 1926 - Nov. 1, 1929
white1929-1933 thumb
Coley C. White
Nov. 6, 1929 - Dec. 31, 1932
allen1932-1940 thumb
Lee O. Allen
Jan. 1, 1933 - Dec. 31, 1939
mccoy1940-1941 thumb
Jim McCoy
Appointed in 1940 and served until 1941
Sheriff H W  Collins
H. W. “Rip” Collins
Jan. 1, 1942 - Dec. 31, 1948
best1949-1953 thumb
Ernest Best
Jan. 1, 1949 - Dec. 31, 1952
lang1953-1973 thumb
T. O. Lang
Jan. 1, 1953 - Dec. 31, 1972 (longest serving Sheriff in Travis County history)
sheriff-frank thumb
Raymond Frank
Jan. 1, 1973 - Dec. 31, 1980
bailey1981-1992 thumb
Doyne Bailey
Jan. 1, 1981 - July 1992
richards1992-1993 thumb
Dan T. Richards
Appointed July 1992; served until November 1992
Terrence (Terry)  M. Keel
Jan. 1, 1993 - Dec. 31, 1995
fraiser1996-1999 thumb
Margo Frasier
Jan. 1, 1996 - Dec. 31, 2004 (first female sheriff in Travis County history)


Back to Top